SPAGYRIA MEDICINA

Šios įstabios medicinos ištakos siekia Paracelso laikus. 1493 m. gimęs Teofrastas fon Hohenheimas – Paracelsas buvo gydytojas, alchemikas, teologas ir filosofas. Kalbame apie tikrą Renesanso žmogų. Jis laikomas šiuolaikinės medicininės ir mokslinės minties pradininku. Būdamas ikonoklastas, Paracelsas atmetė didžiąją dalį to meto medicinos žinių (net viešai sudegino Galeno ir Avicenos, dviejų labai vertinamų medicinos mąstytojų, raštus!). Vyraujančios medicininės idėjos žmogaus ligų priežastimi laikė humoralinį disbalansą (4 pradų – tai vėjas, vanduo, eteris, tulžis, gleivės ir t. t.) arba demonų apsėdimą. 

Tuo tarpu Paracelsas ligą laikė chemijos (mineralų, metalų ir dujų pusiausvyros sutrikimu ir kaip žinių pagrindą laikė gamtos pasaulio stebėjimą. Jis buvo daugelio dalykų, įskaitant natūralių medžiagų naudojimą gydymui, pradininkas. Paracelsas, įgijęs ankstyvąjį mokslo, teologijos ir humanitarinių mokslų išsilavinimą, pradėjo mokytis medicinos geriausiuose Europos universitetuose. Jis nusivylė šiomis institucijomis, rašydamas: „Universitetai ne visko moko, todėl gydytojas turi ieškoti senų žmonų, čigonų, burtininkų, klajojančių genčių, senų plėšikų ir panašių keistuolių ir imti iš jų pamokas. Gydytojas turi būti keliautojas… Žinios yra patirtis“

Nenuostabu, kad Paracelsas daug keliavo. Galbūt būtent čia jis susidūrė su vaistažolių preparatais, kuriuos pavadino „spagyrija“. „Spagyria“ arba ‚spagyrikas‘ yra kilęs iš šių senovės graikų kalbos šaknų: spao ‚ištraukti‘ ir ageiro ‚rinkti‘. Iš esmės – išgauti iš augalų veikliąsias sudedamąsias dalis ir vėl jas sujungti koncentruotu pavidalu. Tuo metu šis terminas buvo supriešintas su alcheminiu procesu (aukso gavyba iš švino ir kitų metalų). Nors Paracelsas turėjo metalurgijos ir alchemijos išsilavinimą, jis manė, kad tikroji alchemija yra vaistų gamyba.

Jo manymu, žmonijai teko Dievo skirta užduotis išvystyti natūralias medžiagas iki „aukštesnės formos“. Paimti žaliavą ir padaryti ją rafinuotą. Visi augaliniai ekstraktai atlieka šį rafinavimo procesą; spagyriškas metodas žengia dar vieną žingsnį toliau. Skystieji ekstraktai išgauna didžiąją dalį augalų junginių, bet palieka mineralines medžiagas. Mineralinės medžiagos paprasčiausiai nėra labai tirpios. Baigus skystąją ekstrakciją, spagyriniu būdu augalinė medžiaga sudeginama. Šis kontroliuojamas deginimas, vadinamas kalcinavimu, augalą paverčia baltais grynų ir tirpių mineralų pelenais. Sujungus su skysčiu, gaunama tikra pilno spektro tinktūra.

4 alcheminiai žinginiai: Alcheminis augalinių vaistų ruošimas per atskyrimo ir rekombinacijos procesą, kuris yra gamtos pasaulio gyvybės, mirties ir atgimimo ciklo mikrokosmosas. Augalo lakiojo aliejaus atskyrimas pirmajame etape prilygsta sielos atskyrimui nuo kūno. Po šios simbolinės augalo mirties fermentacija (2-asis etapas) yra kelionė į požeminį putrefekcijos pasaulį. Šiuo žingsniu dvasia atsipalaiduoja nuo kūno. Tada augalo kūnas išvalomas ir kristalizuojamas (3-iasis etapas) specifinėse, tik tam augalui būdingose šarminėse druskose. Galiausiai kohobacija (4 žingsnis) – tai aliejaus (sielos), alkoholio (dvasios) ir druskų (kūno) rekombinacija, kurios metu atgimsta transmutuotas augalas, dabar jau sąmoningai išsivystęs. Šis „spagirinis“ augalinis vaistas (vartojamas tinktūros pavidalu) padeda žolininkui ir klientams pereiti tą pačią transmutaciją, kurią patyrė augalas. Per šį procesą mes prašome augalo būti transmutuotam ir naudoti jį tarnaujant mūsų pačių transmutacijai ir evoliucijai.


Spagyriniuose preparatuose remiamasi plačiai pasklidusiomis ir senovinėmis astrologijos žiniomis, todėl žinios, susijusios su zodiako ir planetos simboliais, sutelkiant žemėje kosminio dangaus jėgas. Dvidešimt keturios dienos valandos, suskirstytos į dvi grupes po dvylika tarp dienos ir nakties, atspindi zodiako ciklą su dvylika žvaigždynų. Kiekviena valanda atitinka žvaigždyną, taigi ir dominuojančią planetą. Tam tikro augalo surinkimas ar apdorojimas tam tikru metu, o ne kitu, reiškia, kad reikia sustiprinti arba nesustiprinti tam tikras savybes, kurios spagyrijoje apibrėžiamos kaip archetipai. Pavyzdžiui, rozmarino surinkimas per valandą, valdomą Saturno planetos, išaukštins jo savybes, susijusias su poveikiu koncentracijai ir teigiamu poveikiu kaulų struktūrai; rozmarino rinkimas per valandą Jupiterio valdomas sustiprins jo kepenų ir tulžies savybes. Ir šiuolaikinis mokslas pripažįsta, kiek augalai keičia savo metabolitus valandų eigoje, taip pat dienomis, sezonais ir kad kiti veiksniai, tokie kaip vieta, saulės poveikis, kitų rūšių ar uolienų artumas, gali stipriai paveikti augalų metabolitus.

ALCHEMINĖ PRIGIMTIS: UGNIS IR LEDAS

ALCHEMINĖ PRIGIMTIS: VĖJAS IR VIBRACIJA

ALCHEMINĖ PRIGIMTIS: MAGNETIZMAS

ALCHEMINĖ PRIGIMTIS: ŽEMĖ

ALCHEMINĖ PRIGIMTIS: ETERIS

ALCHEMINĖ PRIGIMTIS: VANDUO IR DRUSKA

ALCHEMINĖ PRIGIMTIS: SIERA

ALCHEMINĖ PRIGIMTIS: AUKSAS

ALCHEMINĖ PRIGIMTIS: SIDABRAS